Kochamy mamę i tatę

Miłość, która daje życie

Podobno są różne rodzaje miłości
i podobno w różny sposób kochamy.
Z pewnością tak, bo przecież inaczej kochamy
puchatego koteczka, złotą rybkę
lub najulubieńszą koleżankę.
Często mówimy „kocham ten film!”
ale to kochanie jest inne
od tego, gdzieś z głębi serca...

Kiedy mówimy o miłości tak na serio, mamy na myśli uczucia związane z kimś bardzo bliskim, takim tylko naszym. To takie kochanie, do którego dostępu nie ma nikt inny poza nami. Najpierw tę miłość dostajemy w darze a potem, od pierwszego westchnienia, pierwszego słowa, pierwszego zgubionego mleczaka i wszystkiego, co wydarzy się po raz pierwszy w życiu oddajemy to cudowne uczucie i dzielimy się nim na wiele sposobów. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym jak to jest kochać, nie filozofujemy, bo wydaje nam się to takie naturalne, ale kiedy zbliża się Dzień Mamy nasze kochanie nabiera niezwykłej mocy. Patrzymy na swoje mamy zupełnie inaczej i myślimy o nich jakoś inaczej, niby tak, jak zawsze a jednak w jakiś specyficzny sposób. O mamach napisano tyle wierszy i wyśpiewano tyle pięknych piosenek, że nie sposób zliczyć, ale nikt tak pięknie o mamach nie opowiada jak dzieci. Dla naszych dzieci mama jest jak….,, kwiatuszek, bo pięknie pachnie”, „słoneczko, bo się uśmiecha”, ,, kołderka, bo jest cieplutka”, ,, siłacz, bo ze wszystkim da sobie radę”, „pluszak, bo przytula”, „modelka, bo jest piękna”, „Internet, bo wszystko wie”, „wróżka, bo wszystko potrafi wyczarować”, „lekarz, bo daje syropki w chorobie”, „przyjaciel, bo zawsze pomoże”, „serce, bo daje miłość’. Kiedy dzieci opowiadają o swoich mamach, robią to wszystkimi cząstkami swojego małego ciałka. I te małe ciałka ze wszystkich małoletnich klas przygotowały uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty i zawładnęły tego dnia sercami nie tylko swoich rodziców. Jedne śpiewały, inne grały na instrumentach a jeszcze inne tańczyły lub prezentowały scenkę. Każda klasa robiła coś innego, ale wszystkie dzieci łączyło to szczególne i wyjątkowe uczucie. One grały miłością, rolą, której nie trzeba się uczyć. Tyle jest pięknych piosenek o miłości a nasze dzieci wyśpiewały najpiękniejszą z nich, o miłości, która daje życie. Dziękujemy Wam rodzice za życie, które nam daliście i za miłość, której doświadczamy każdego dnia.

Jolanta Michalska